Pif-paf brief. Jak trafić w sedno
Najszybsi rewolwerowcy Dzikiego Zachodu mieli tę niezwykłą umiejętność, że w okamgnieniu potrafili przekazać „o co im chodzi”. Czasy są inne, zwyczaje również, jednak i dziś staramy się trafić – z pomysłem i w oczekiwania klienta. A że nie lubimy strzelać na ślepo, potrzebujemy jakiejś tarczy. Jest nią brief.
Brief zamiast telepatii
Dobrze przygotowany brief jest fundamentem, na którym wznoszą się idea, strategia i kreacja działań reklamowych. Mówi on nam, nie tylko, co mamy zrobić, ale również w jakiej formie narracji, w jakim nasyceniu emocjonalnym i jakich środków artystycznych powinniśmy użyć. Przede wszystkim zaś brief informuje, do kogo mają trafić wysiłki agencji, za które – nie zapominajmy – płacisz.
Mówiąc jeszcze o klientach – dzięki briefowi, wiemy kim oni są, w jakim otoczeniu działają i jakimi wartościami się kierują. To wielkie ułatwienie dla agencji, która nie opanowała daru telepatii – nie zgadniemy, co masz na myśli
Brief w krótkich punktach
- określenie celu kreacji lub kampanii
- kompleksowe informacje o kliencie
- wiedza o rynku i konkurencji
- wgląd w tok myślenia konsumentów
- przewodnik po strategii marki
Jak dobrze przygotować brief?
Na tak postawione pytanie niełatwo jest odpowiedzieć w zwięzły sposób, podobnie jak niełatwo jest przygotować dobry brief. Nie chodzi bowiem o przysłanie agencji szczegółowego raportu rocznego z setkami liczb określających sprzedaż i stany magazynowe. Są to ważne dane, ale czy dla działu kreacji? O wiele istotniejsze jest określenie, w jakim celu chcesz stworzyć dany przekaz reklamowy. Dla kogo jest równie ważnym pytaniem, a zaraz za nim plasuje się insight, czyli ukryta potrzeba konsumencka, którą zaspokaja Twój produkt. To jest w stanie zainspirować kreatywnych – copywriterów i grafików – do twórczego rozwinięcia głównej myśli związanej z danym produktem. Jeśli będą oni w stanie zrozumieć, po co, dla kogo i w jakiej narracji mają stworzyć kreację, zrobią to bez zbędnych poprawek – w sedno. Szybko i skutecznie niczym John Wayne z coltem w dłoni. A bez tego – no cóż, najwyżej spaghetti western.
Czas to pieniądz i co z wynikami?
Brief, jak na ironię, oznacza tyle, co zwięzły. Praktyka rozmija się z tym twierdzeniem. Nieraz ten dokument może mieć więcej niż 10-15 stron, a ich wypełnienie zajmuje wiele czasu. Warto jednak poświęcić kilka chwil na zebranie myśli i przelanie ich na papier. Argumenty za tym wysiłkem są bowiem nie tylko racjonalne, ale też ekonomiczne.
- szybsza droga do gotowego projektu
- mniej poprawek, niższe koszty
- optymalizacja działania
Jak możemy pomóc
Agencja kreatywna You Know opiera się na trzech filarach: dialogu, wiedzy i jakości. Z nich powstają projekty dla naszych klientów. Tak, jak każda agencja, mamy swój wypracowany schemat briefu. Jego struktura i zawartość wynikają z naszego doświadczenia. Wzór dokumentu można pobrać poniżej. Lubimy rozmawiać, dlatego jeśli możemy pomóc w przygotowaniu dobrego briefu dla nas, z chęcią to zrobimy. Jesteśmy pomocni, You Know.
Nasz adres:
ul. Piekałkiewicza 7 lok. 50
00-710 Warszawa